Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi

görsel yok

 

ETİ ÇOCUK TİYATROSU
“Heidi”

TARİH: 01 Şubat 2020, 12.00 ve 14.30
             02 Şubat 2020, 12.00 ve 14.30
ESER: Johanna Spyri 
YAZAN VE YÖNETEN: Ünsal Sicilli  
MÜZİK: Burakcan Olçaray  
DEKOR VE KOSTÜM: Şebnem Kepkep 
OYUNCULAR: Ali Ulvi Gülşen, Aylin El, Derya Hatipoğlu, Dilara Akan, Furkan Tekbıyık

 

Bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilini birçok kez dolaşarak çocuklara ücretsiz tiyatro izleme deneyimi yaşatan ETİ Çocuk Tiyatrosu, KKTC, Makedonya ve Azerbaycan gibi Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkelerdeki çocuklara da ulaşarak dünya klasiği niteliğindeki tiyatro oyunlarını sergiliyor.  19 yıldır Türkiye’de ve yurt dışında 2 milyonu aşkın çocukla buluşan Eti Çocuk Tiyatrosu, 2019-2020 sezonunda "Heidi" isimli yeni oyunuyla çocuklarla buluşacak.

Oyun, teyzesi tarafından büyütülen Heidi’yi büyükbabasına bırakmasıyla başlar. Alp dağları yamacında bir kulübede tek başına yaşayan huysuz bir ihtiyar olan Alp Dede tüm isteksizliğine rağmen Heidi'yi kabullenir. Heidi bir yandan yeni yaşantısına alışmaya çalışır, bir yandan da kısa sürede arkadaşı olan keçi çobanı Peter ile doğayı, kırların ve dağların güzelliklerini keşfeder. Zaman geçtikçe Alp Dede de Heidi’yi çok sever. Günlerden bir gün teyze çıkagelir ve Heidi'yi zoraki şehre götürür. Teyze, şehirde büyük bir malikânede yaşayan ve uzun zamandır tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan Clara'ya arkadaşlık etmesi üzere, sert ve otoriter bir eğitim veren mürebbiyesine Heidi’yi teslim eder. Büyükbabasını özleyen Heidi, mutsuz da olsa Clara ile iyi arkadaş olmuştur. Günler geçtikçe şehirden iyice sıkılan Heidi, malikâneden ayrılır ve Alp Dede'nin yanına gider. Tekrar birbirlerine kavuşan Alp Dede ve Heidi keyif içinde yaşarken Clara ile mürebbiyesi yanlarına gelir. Mürebbiye, Heidi gittikten sonra çok üzülen ve daha da kötüleşen Clara’yı biraz olsun mutlu edebilmek için getirmiştir. Artık Clara, Peter ve Heidi birlikte vakit geçirmektedir. Bu günlerden birinde Peter'in tekerlekli sandalyeyi saklaması sonrasında Clara, büyük bir güçlük ama bir o kadarda azimle yürümeye başlar. Oyun böylece mutlu bir şekilde biter.

görsel yok

 

“KOMİK OLAN BEN DEĞİLİM”
Cem İşçiler – Stand Up

TARİH: 06 Şubat 2020, 19.00

Bilet Al

STAND-UP dünyasının fenomen ismi Cem İşçiler, özgün esprileriyle ciddi bir hayran kitlesi sahip olup, özellikle yaşanmışlıklarına dair komik anlatımlarıyla sahnede kahkaha fırtınası estiriyor. Bugüne kadar 5 ilde, 100'den fazla kere sergilediği tek kişilik gösterisi "Komik Olan Ben Değilim” her zaman olduğu gibi izleyiciye harika bir akşam yaşatacak.


görsel yok

 

TİYATRO IN – “AKCİĞER”
Engin Hepileri, Nergis Öztürk

TARİH: 20 Şubat 2020, 19.00
OYUNCULAR: Nergis Öztürk, Engin Hepileri
YAZAN: Duncan Macmillan
YÖNETMEN: Mehmet Birkiye
ÇEVİREN: Barış Arman
IŞIK-DEKOR TASARIM: Cem Yılmazer
KOSTÜM TASARIM: Şirin Dağtekin
YAPIM KOORDİNATÖRÜ VE YÖNETMEN YARDIMCISI: Zeynep Balkan
SAHNE SORUMLUSU: Musa Can Pekcan
REJİ ASİSTANLARI: Ömer Güneş - Çetin Doğa Halis
IŞIK TASARIM ASİSTANI VE UYGULAMA: Yasin Gültepe - Ataberk Öge

Bilet Al

Akciğer; iklim değişikliği eşiğindeki bir dünyada, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan insanoğlunun bu sorusunu, ironik bir klişe ile soruyor; “Çocuk yapmalı mı yapmamalı mı? İşte bütün mesele bu?” Bu soru, bir çiftin içine düştüğü boşluğu ima eden boş bir alanda, delicesine dönüp duruyor. Sorunun sorulduğu ana sıkışmış bu çift, bu sorunun olası binlerce cevabının yarattığı karmaşa ile bir kaosa doğru hızla ilerliyor. Ve bu kaos giderek oyunun kendi zamanını ve mekanını inşa ettiği bir yapıya, bir düzene doğru evriliyor.


görsel yok

 

GAYE SU AKYOL

TARİH: 12 Mart 2020, 19.00

Bilet Al

Şarkıcı, söz yazarı, besteci ve prodüktör Gaye Su Akyol; geleneksel Anadolu müziğinin, psikedelia’nın, surf rock’ın ve post-punk’ın zıtlıklarını fütürist yaklaşımıyla bir araya getiriyor. Bestesi ve güftesi kendisine ait ilk albümü “Develerle Yaşıyorum” u 2014 yılında yayımlayan Gaye Su Akyol, müziğini “kavram olarak evrensel, ruh olarak yerel” şeklinde tanımlıyor. 

 

İlk uluslararası albümü “Hologram İmparatorluğu”nu 2016’da Alman menşeili plak şirketi Glitterbeat ve Ali Güçlü Şimşek’le birlikte kurdukları Dunganga Records etiketiyle yayımlayarak Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Uzak Doğu’da birçok konser ve festival performanslarıyla dinleyici kitlesini genişletti. Pitchfork, The Observer, The Guardian, The Wire gibi önemli müzik mecralarından övgü dolu eleştiriler aldı.” Bir hayal kurma pratiği” olarak adlandırdığı 2018 çıkışlı üçüncü uzunçaları “İstikrarlı Hayal Hakikattir” in söz ve müziği kendisine ait olmasının yanında; ilk iki albümünde olduğu gibi prodüksiyon, düzenleme ve kayıt aşamalarında prodüktör ve görsel dünyasında ise sanat yönetmeni rollerini üstlendi. Bu albümle birlikte ilk kez Türkiye’den bir müzisyen, İngiltere’nin en önemli müzik dergilerinden Songlines’ın kapağına konuk oldu, haftalarca Transglobal World Music Chart Avrupa listesinde 1 numarada kaldı. Gitar, bas, davul üçlüsünü perküsyonlar ve zengin bir estrümantasyonla buluşturan albüm; Anadolu müziğini ve Klasik Türk Müziği gamlarını; psikedelik, surf, punk gibi rock’ın alt türleriyle ve elektronik altyapılarla birleştiriyor.

görsel yok

 

SEMAVER KUMPANYA
“Cimri”

TARİH: 19 Mart 2020, 19.00
YÖNETMEN: Tansu Biçer 
YÖNETMEN YARDIMCISI: Selin Nazlı Ustaoğlu, Volkan M. Sarıöz
DRAMATURJİ: Bilgesu Kasapoğlu
DEKOR TASARIM: Tansu Biçer
IŞIK TASARIM. Utku İnan
DEKOR UYGULAMA: Zeki Kızılışık, İsmail Hazır, Sema Öztaş
KOSTÜM: Bade Yavuz
KOSTÜM UYGULAMA: Ayşenur Arslanoğlu
MÜZİK: Okan Kaya

Bilet Al

OYUNCULAR: HARPAGON Serkan Keskin, CLÉANTE Rojhat Özsoy, ELİSE Cansu Saka, VALÈRE Hakan Atalay, LA FLÈCHE Onur Yalçınkaya, FROSİNE Sezin Bozacı, MARİANE Ezgi Ulusoy Tamer, ANSELME Onur Şenol, JACQUES USTA Ahmet Kaynak, CLAUDE KADIN Selen Şenay, SİMON EFENDİ VE KOMİSER Uğur Senkeri, LA MERLUCHE Saniye Samra

"Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır..."
Böyle betimliyor onu tanıyanlar Cimri'yi... Kimdir bu Cimri? Gerçekten de dedikleri kadar acımasız, katı yürekli, pinti ve kötü müdür? İnsan doğuştan mı böyle olur? Sadece yazılmış bir karakter midir Cimri? Etrafımızda var mıdır böyleleri? Nasıl bir şey olurdu böylesi bir insanla yaşamak? Moliere'in ünlü eseri Cimri'de belli bir zümreye bakmakla bir genelleştirmeye bakmak arasındaki pencereden birçok insanın ve ailelerin iç ve dış yapısına bakacak, garip rastlantılara tanık olacaksınız.

görsel yok

 

İSTANBUL DEVLET MODERN FOLK MÜZİK TOPLULUĞU

TARİH: 2 Nisan 2020, 19.00
 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulan İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu 1993 yılından bugüne çalışmalarını bakanlık bünyesinde devam ettirmektedir. Periyodik konserlerinin yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında da etkinliklerini sürdüren topluluğun konserleri ilgi ve beğeni ile izlenmektedir. 

 

Modern Folk Müzik Topluluğu, Türk kültürünün önemli bir parçası olan türküleri bütün içindeki yerini koruyarak farklı icra biçimleriyle sunarken, halk müziğine yeni ve çağdaş bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Tüm yöreleri kapsayan repertuarına Türk Müziği`nin sözlü ve sözsüz eserlerinden tasavvufi formdaki eserlerine, Klasik Batı Müziği`nden dünya müziklerine kadar pek çok tarzı ekleyerek daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemektedir. Orkestrada düzenlemeci ve yorumcu olarak her biri kendi alanında üstün deneyime sahip sanatçılar görev yapmaktadır.
Kurulduğu günden bugüne kadar yurt dışında Almanya, Fransa, İngiltere, Tunus, Bosna-Hersek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan`da konserler veren topluluk, yurt içindeyse başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde başarılı konserler vermiştir. Çeşitli festivallerde de görev alan Modern Folk Müzik Topluluğu`nun “Yorumlar” başlıklı CD çalışması bulunmaktadır.

görsel yok

 

TİYATRO YENİDEN
“Küçük Prens ve Çiçek”

TARİH: 4 Nisan 2020, 13.00
UYARLAYAN - YÖNETEN: Dersu Yavuz Altun
OYUNCULAR: Çağlar Tüfekçi, Öze Solak Altun, Emre Işındağ, Bertan Dirikolu, Şebnem Mazak Dirikolu
TEKNİK SORUMLU: Harun Özden

- 3 YAŞ VE ÜZERİ  Bilet Al

“O sıradan bir çiçek değil, Küçük Prens’in sevgi ve emekle büyüttüğü ‘biricik’ çiçeği…

 

Saint Exupery’nin klasik eseri, Küçük Prens Tiyatro Yeniden yorumuyla çocuklarla buluşuyor. Küçük Prens ve Çiçek adıyla sahneye uyarlanan eser, Küçük Prens’in çiçeğiyle olan ilişkisini, sevgi ve emek bağlamında ele alıyor. Yıllarca doğmasını beklediği çiçeği, doğar doğmaz Küçük Prens’e emirler yağdırmaya başlar. Çiçeğine küsen Küçük Prens, uzay boşluğunda uzun bir yolculuğa çıkar. Amacı çiçeğini unutmaktır aslında, ama gittiği gezegenlerde karşılaştığı birbirinden ilginç kahramanların hiç biri ona çiçeğini unutturamaz. Onlar yetişkinlere ait dertlerle meşguldürler çünkü. Küçük Prens’in onları anlaması mümkün değildir. Sonunda Dünya’ya gelen Küçük Prens, burada Tilki ile karşılaşır. Tilki ona çiçeğinin biricik olduğunu ve sevgiyi değerli kılan şeyin emek vermek olduğunu öğretecektir.

görsel yok

 

MSGSÜ Devlet Konservatuarı
“Bale Anasanat Dalı ”

TARİH: 27 Nisan 2020, 19.00Bilet Al

Bale Anasanat Dalı 1971 yılında kurulmuştur. Bale Sanatı’nın ülkemizde geçirmiş olduğu gelişim sürecine önemli katkılar sağlamış ve bu amaçla türlü atılımlar gerçekleştirmiştir. Sanat dalının en güncel dans teknikleri yanı sıra, bedenin eğitimi konusunda içsel ve somatik çalışmalara, yaratıcılığı teşvik eden derslere geniş yer vermektedir. Birbirinden yetenekli öğrencileri ve değerli hocalarıyla Kültür’de şahane bir bale akşamı izleyenlerini bekliyor.